Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Uçurtma | Uçurtma Yapımı | Uçurtma Çeşitleri

 1. #1
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.

  Uçurtma | Uçurtma Yapımı | Uçurtma Çeşitleri

  Konuyu Paylaşın
  Paylaş
  Uçurtma | Uçurtma Yapımı | Uçurtma Çeşitleri


  ---------------------

  --------------------


  Uçurtmanın, her dilde ayrı bir adı olmasına rağmen (uçurtma, drachen, vlager, kite vs.) genelde bilinen adı ‘kite’dir. Kite ismi İngilizcede adı ‘kite’ olan zarif bir yırtıcı kuştan olan çaylak kuşundan gelmektedir.

  Uçurtma, bir ipe bağlı olarak uçurulan oyuncak, üstü kâğıt, naylon ya da ipekle kaplı tahta bir iskeletle bunun ucunda dengeyi sağlayan bir kâğıt kuyruktan oluşur. Ancak denge düzeneği uygun düzenlenmişse kuyruksuz da uçabilir. Eşkenar üçgen, altıgen, dörtgen gibi geometrik şekillerde ya da balık, kuş, yılan, ejderha, kelebek lamba şeklinde yapılabilir.

  Uçurtma sadece rüzgârda havalanır, yönünü rüzgâr ve uçurtmanın ipini elinde bulunduran ayarlar. Uçurtmanın yapacağı hız, varacağı yükseklik, havada çizeceği şekiller, düşmesi ve kalkması onu idare edenin yeteneğiyle uçurtmanın yapılış şekline bağlıdır.

  İlk uçurtmanın neye benzediğini hiç kimse bilmemektedir. Ancak tarihçilerin geneli, çeşitli bilgi ve belgelere dayanarak, ilk uçurtmayı 3000 yıl evvel Çinlilerin uçurduğunu ve Çin’in Weifeng şehrinin uçurtmacılar başkenti olduğu ifade ederler.
  Benzer Konular
  Üye İmzası:

  Bazen su olmak lazım sessiz sakin ...!!! Bazen sel olmak lazım öfkeli ve hırçın...!!!
  Bazen mum alevi olmak lazım; sabırla tükenmeyi bekleyen, bazense volkan olmak lazım; önüne gelen herşeyi hızla tüketen...!!!
  Kimine SU oLacaksın, kimine SEL ...!!! Kimine MUM olacaksın, kimine VOLKAN ...!!! Ama kimseye asla ve asla KUL oLmayacaksın... !!!

 2. #2
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.
  Uçurtmalar, bütün Asya’da dini ve askeri amaçlar için ve eğlenceye yönelik kullanılmıştır. Uçurtma ilk olarak M.Ö. 196’da, Çin generali Han Hins tarafından düşman ile aradaki mesafeyi ölçmek amaçlı kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre Çin ordusu savaş esnasında uçurtmalara bağladıkları hortumlarla, uçurtmayı düşman kuvvetlerinin tepesine göndermişlerdir. Esen rüzgârın etkisi ile hortumdan çıkan rüzgâr ve ıslık sesleri düşmanı korkutmuş ve panikletmiştir.

  Uçurtma, özellikle Uzakdoğu da Çin, Japonya, Taiwan ve Endonezya’da halkın en eski yöresel eğlencelerinden biri olmuştur. Uçurtmanın uzak doğu tarihinde çok önemli bir yeri olduğu şüphesizdir.

  Bunlara şu örnekleri verebiliriz:

  • Çeşitli savaşlarda haberleşme, düşmanı korkutma ve gövde gösterisi yapma aracı,


  • Köylülerin hasat mevsiminde eğlence ve bolluk olması için tanrılara yakarış aracı,


  • Yeni doğan bebeklerin üzerinden kötü ruhları kovma aracı,


  • Karada otururken, dev balıkları havadan yakalama aracı gibi pek çok etkinlikte kullanıldığı bilinir.


  Çin’de doğup uzak doğuda hızla yayılan uçurtma ünlü kâşif Marco Polo tarafından Malaya adalarından satın alınarak, Hollanda’ya götürülmüş ve bu şekilde Avrupa ülkeleri uçurtmayı tanımış burada da sevilerek hızla yaygınlaşmıştır. Avrupa’ya ulaşan uçurtma burada ciddi bir değişim geçirerek çift ipli, dört ipli uçurulmak suretiyle havada şekiller çizen gösteri uçurtmaları haline dönüştürülmüştür.

  Avrupa ve Amerika’da da aynı uzak doğuda olduğu gibi, uçurtma eğlencenin de ötesinde çeşitli etkinliklerde kullanılmıştır.

  Bunlara ise şu örnekleri verebiliriz:

  • 1884 de Guglielmo Marconi Atlas Okyanusu’nun bir kıyısından diğerine yaptığı radyo yayınlarında uçurtmayı anten yükseltmek için kullanmıştır.


  • 1749’da Alexander Wilson, yerden yukarıya doğru yükseldikçe hava sıcaklığındaki değişiklikleri saptamak amacı ile uçurtmaları kullanmıştır.


  • 1752’de Benjamin Franklin, yağmurlu havada uçurtmayı kullanarak uçurtmanın ipine bağladığı ****l anahtara yıldırımın düşmesiyle yıldırımın doğal bir elektrik kaynağı olduğunu ispatlamıştır. Ancak yıldırım çarpmasından sonra hayatta nasıl kaldığı sorusuna tarihçiler hala cevap verememektedir.


  • 1847 yılında Kanada ile Amerika arasında bulunan Niagara nehri üzerine kurulacak olan asma köprünün ipleri, kıyıdan kıyıya uçurtmalar vasıtası ile taşınmıştır.


  • 1890 yılında William Eddy 'nin yaptığı uçurtmalar, Meteoroloji bilimi için ve hava tahmini için kullanılmaya başlanmıştır.

 3. #3
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.

  İlk en eski uçurtmalar, tek bir düzlem üzerine yapılı olan klasik uçurtmalardır. Her ne kadar bu uçurtmalar çok farklı şekil ve büyüklükte olabiliyorlarsa da ana dizayn fazla geliştirilememiştir. Ancak Eddy'nin uçurtma üzerindeki sabit parçaları güçlendirmesi ve bu parçaları artırması, uçurtmaları tek düzlemden 2 boyutlu ve üç boyutlu düzlemlere çıkarmıştır.

  İlk kutu şeklinde uçurtma 1893 yılında Avustralya’da William Hangreve tarafından yapılmıştır ve bu uçurtmanın kaldırma kuvvetinin tek düzlemli uçurtmalara göre daha iyi olduğu görülmüştür. Yine 1893 yılında Hagreve'in kutulardan oluşan tren şeklindeki uçurtması ile yeterli kaldırma kuvveti sayesinde insanın ayağını yerden kesmeyi başarmıştır ve böylelikle Wright kardeşler rüzgâr performansını test ederek ve kutu uçurtmadan da esinlenerek ilk uçağı tasarlamışlardır.

  Alexander Grahambell aşırı büyük üç boyutlu kutu uçurtmaları kullanarak insan taşımayı başarmıştır ama bu çalışmalarını sadece deney istasyonunun yanındaki nehri kıyıdan kıyıya geçmek amaçlı kullanmıştır. Grahambell kutu uçurtmadan esinlenerek ilk hidrofil botu yaratırken, Wright kardeşlerin uçak dizaynı çalışmaları 1. Dünya savaşı sonuna kadar devam etmiştir.

  Buna benzer örnekleri çoğaltmak elbette mümkündür. Ancak daha sonra gelişen teknoloji ile uçurtma kendini bu tür deneylerden kurtarmış ve sadece eğlence aracı olarak günümüze kadar gelişerek ulaşmıştır.


 4. #4
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.  Dünyanın pek çok ülkesinde uçurtma kulüpleri, dernekleri, federasyonları hatta müzeleri ve bunun gibi çeşitli adlarla kurulmuş çok sayıda birlikler vardır.

  Türkiye’de uçurtmaya bakış ve uçurtma kültürü, Mehmet Naci Aköz’ün 1984 yılında düzenlediği Türkiye’nin ilk para ve kupa armağanlı uçurtma yarışması ile apayrı bir boyut kazanmış ve Türk uçurtmacılığında yepyeni bir çığır açılmıştır.

  1984 yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını organize eden Eyüp Kardeş, 1986 yılında ‘Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği’ni kurmuştur ve bu oluşum Türkiye’nin ilk uçurtma kuruluşu olmuştur.

  Türkiye’nin ilk uçurtmacılar derneği ise 1983’den beri uçurtmacılık konusunda ciddi ve sürekli çalışmalar yapan Mehmet Naci Aköz tarafından ‘Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği’ adıyla 1996 yılında kurulmuştur.

  Türkiye’nin ilk uluslararası uçurtma festivali, Mehmet Naci Aköz’ün projelendirmesi ve organizasyonunu üstlenmesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda 1997 yılında yapılmıştır. 1.Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali kapsamında, Hollanda, Malezya, Danimarka ve Avusturya’dan toplam 9 profesyonel uçurtmacıyla uluslararası uçurtma hakemleri Türkiye’ye gelmiş ve etkinliklerin haberleri Avrupa basınında yer alarak Türk uçurtmacılığı ilk kez dünya sahnesine çıkmıştır.


  1998 yılında İGDAŞ tarafından düzenlenen ‘2. Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ yine Mehmet Naci Aköz’ün projelendirmesi ve organizasyonu ile gerçekleştirilmiştir.

  Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Derneği, 2005 yılında isim değişikliğine giderek ‘İstanbul Uçurtmacılar Derneği’ adını aldı.

 5. #5
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.

  İstanbul Uçurtmacılar Derneği, uluslararası düzeyde yaptığı çalışmalar sonucunda Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu olan STACK’ a Türkiye’nin de üye olmasını sağlamıştır

  Türkiye’nin birliğe üyeliğini 2005 yılında yapılan uzun müzakereler sonucunda onaylayan STACK, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz’ü STACK’ın Türkiye Milli Direktörü olarak atamıştır.

  2005 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda organize edilen ‘ 3.Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali’ İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilerek gerçekleştirilmiştir.

  İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin yoğun çabası ile 3.Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivaline, Avrupa, Amerika ve Japonya ülke uçurtma federasyon başkanları düzeyinde katılırken; Hindistan, İngiltere ve Endonezya’dan kulüpler adına katılım gerçekleştirilmiştir.

  İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilen ve proje danışmanlığı üstlenilen ‘4.İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivali’ ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 Eylül 2006 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

  2008 yılı sonu itibariyle baktığımızda, Türkiye’de ilk kez 1984 yılında yapılan uçurtma yarışmasından bu güne kadar 3000’e yakın uçurtma etkinliği yapılmıştır.

  Bunlar genellikle belediyeler, okullar, özel ve resmi kurumlarca düzenlenmiştir.

 6. #6
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.
  1. Uçurtma uçuran kişi, rüzgârı arkasına almalıdır.
  2. Uçurtmanın çıtaları ve dengesi, uçurtma uçuran kişiye bakmalıdır.
  3. Uçurtma kesinlikle balkonda, cadde kenarlarında ve elektrik tellerinin bol olduğu yerlerde uçurulmamalı, bunlar yerine boş ve düz alanlar ya da kırlar tercih edilmelidir.
  4. Uçurtma havalandırılırken ipin sarıldığı bobin açılarak havalandırılmalı, geri çekilirken de bobin geri sarılarak indirilmelidir. Elinizin yaralanmaması için uçurtma ipi çok hızlı şekilde bırakılmamalı ya da çekilmemelidir.
  5. Uçurtma asla yağmurlu fırtınada ve yağmurda uçurulmamalıdır. Islak ip elektrik geçirdiği için yıldırım çarpabilir.
  6. İp yerine asla tel kullanılmamalıdır.

 7. #7
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.  1- 0.5 x 1 cm eninde, 70 cm boyunda üç adet çıta temin edin. Bu çıtalar en iyi köknar, ıhlamur ve kavak ağaçlarından olur. Üç çıtayı üst üste getirerek, tam ortalarından ölçüp cam çivisi ile çakın.

  2- Çakılmış çıtayı açıp çok fazla gevşek ve çok fazla gergin olmadan çıtaların ucunu eşit aralıklarla bağlayın.

  3- Uçurtmanızın iskeletini defter kabı ya da jelâtin diyebileceğimiz türde bir kâğıdın üzerine koyup, kenarlarından 2’şer cm bırakacak şekilde kesin. Ancak kâğıdın elişi kâğıdı gibi kalın bir kâğıt olmamasına dikkat edin.

  4- İskeletin kenarlarından bıraktığınız 2 cm’ lik alanlara bir fırça yardımı ile tutkal sürün ve çıtaların içine doğru kıvırın.

  5- Kapladığınız uçurtmanızın ön yüzüne, şekildeki gibi ip ile denge yapın. Bu denge yukarıdan aşağı ortaya doğru V şeklinde olmalıdır ve ortadan çıkan ip yarım çıta uzunluğunda olmalıdır.

  6- Daha sonra denge ipini bağladığınız karşı iki köşeye, 1 veya 2 cm eninde ve 25 – 30 cm uzunluğunda kesilmiş bir kuyruk bağlayın. Kuyruk uzunluğu, uçurtmanızın etrafını en az 3 kez dolaşmalıdır. Kuyruğu seyrek yapmanız halinde bu ölçü kez bile olabilir.
  7- İşi biten uçurtmanıza 150 – 200 metre ip bağlayarak uçurun.

 8. #8
  Altın Üye Rüzgar Kadın suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Meslek
  annelik
  Mesajlar
  175,432
  Konular
  36744
  Teşekkür Et
  219
  310 mesajına 323 kere teşekkür edildi.
  Malzeme Listesi:

  1. 30- 35 cm ebadında ince naylon ya da jelâtin
  2. İnce makara ip (ibrişim ip)
  3. Seletoip bant
  4. 30 cm uzunluğunda ve kürdan kalınlığında 2 adet çıta
  5. 4 x 300 boyunca kesilmiş naylon


  Yapımı

  1- İnce naylonunuzu düz bir zeminde örnekteki şekilde kesin.

  2- İki ince çıtanızı, işaretli yerlere seletoip bant ile ikişer ikişer kenarlarında yapıştırın.

  3- Uçurtmanızın iki kulak kenarından 1 metrelik ipi birbirine bağlayın.

  4- Kuyruk şeridinizi uçurtmanızın alt, sağ ve sol tarafından seletoip bant ila yapıştırın.

  5- Denge ipi olarak bağladığınız ipe, uçurtmanın kulaklarını aynı hizaya getirerek ortasını bulup, 3-4 cm geriden düğüm atın.

  6- Uçurtmayı uçuracağınız ince ibrişim ipi bu düğümün ucuna bağlayın.

  7- Dilerseniz uçurtmanızın üzerine çeşitli süsler yapıştırarak süsleyin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •